Jaunumi Mazumtirdzniecība Statistika
Mazumtirdzniecības dinamika

Gads iesācies ar pozitīvu mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu. Tas lielā mērā saistīts ar tirdzniecību ierobežojumu mazināšanu. Jau no 2021.gada 15.novembra tirdzniecības pakalpojumus jebkurā tirdzniecības vietā iekštelpās var sniegt epidemioloģiski drošā vidē jeb t.s. “zaļajā” drošības režīmā (t.i. visi tirdzniecības vietu darbinieki un visi pircēji ir ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu).

2022.gada janvārī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 16,1% augstāks nekā 2021.gada janvārī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). Straujo pieaugumu noteica ne tikai tirdzniecības ierobežojumu mazināšana, bet arī zemā bāze 2021.gada janvārī, kad spēkā bija stingri tirdzniecības ierobežojumi un atvērti bija galvenokārt pārtikas veikali.

Janvārī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 35,3%, nodrošinot lielāko daļu devumu kopējā mazumtirdzniecībā. Tirdzniecības apgrozījums ievērojami pieauguma visās preču kategorijās, izņemot mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecību specializētajos veikalos (kritums par 0,4%). Visstraujāk pieauga apģērbu un apavu tirdzniecība (par 132%), pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība (par 105%) un grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu mazumtirdzniecība (par 74%). Sporta preču un spēļu tirdzniecība pieauga par 61% un kultūras preču tirdzniecība par 64%.

Arī sadalījumā pa tirdzniecības vietām pieaugums bija vērojams gandrīz visās kategorijās, izņemot pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (sarukums par 17%) un mazumtirdzniecība stendos un tirgos (sarukums par 5%). Visstraujāk pieauga lietoto preču mazumtirdzniecība (par 563%). Tas skaidrojams ar zemo bāzi iepriekšējā gada janvārī, kad mazumtirdzniecība lietoto preču veikalos saruka par 90%. Līdz ar iedzīvotāju aktīvāku iepirkšanos klātienē, samazinājās arī iepirkšanās pa pastu vai interneta veikalos. 

Janvārī pieauga arī pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums un tas bija par 4,3% augstāks nekā 2021.gada janvārī.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās janvārī pieauga par 2% salīdzinājumā ar 2021.gada janvāri, tomēr pieauguma temps saruka.

Turpmāko situāciju mazumtirdzniecībā ietekmēs ne tikai spēja ierobežot Covid-19 pandēmiju, bet arī nenoteiktība saistībā ar pašreizējo ģeopolitisko situāciju, kas ietekmēs ne tikai ekonomiku kopumā, bet arī mazumtirdzniecības nozari. Dēļ cenu kāpuma, ko lielā mērā noteiks energoresursu cenu straujais pieaugums, iedzīvotāji  var pārskatīt savas patēriņa vajadzības un pirkumu prioritātes.   

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Analītikas dienesta analītiķe