Līdz ar pieprasījuma stabilizēšanos ārējos tirgos un eksporta pieaugumu arī apstrādes rūpniecībā maijā bija vērojama stabila izaugsme. Sagaidāms, ka visa gada griezumā apstrādes rūpniecība uzrādīs pozitīvu attīstības tendenci. To galvenokārt veicinās ārējā pieprasījuma atjaunošanās un eksporta apjomu kāpums.
2025.gada maijā, salīdzinot ar 2024.gada maiju, pēc neizlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 3%, bet pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem – par 5,6%. Kopumā 2025.gada pirmajos piecos mēnešos apstrādes rūpniecības produkcija bija par 1,8% lielāka nekā attiecīgajā periodā pērn.
Vienlaikus pozitīvo rūpniecības attīstību gada turpmākajos mēnešos turpinās ietekmēt ģeopolitiskā nenoteiktība, kā arī neskaidrība ar ASV importa tarifu noteikšanu, kas var rezultēties negatīvā ietekmē uz Latvijas eksportējošo uzņēmumu konkurētspēju. Kopumā, lai arī nozares izaugsmes prognozes ir labvēlīgas, tās turpmākajai attīstībai ir būtiski saglabāt augstu elastības līmeni un spēju operatīvi pielāgoties mainīgajiem nosacījumiem globālajā tirdzniecībā. Izaicinājumi saglabāsies arī tiem uzņēmumiem, kuru darbība joprojām ir cieši saistīta ar Krievijas un citu NVS valstu tirgiem – šīm kompānijām jāturpina aktīvi pārstrukturēt sadarbības virzieni, meklējot alternatīvus piegādes un realizācijas tirgus.
Pozitīvu ieguldījumu izaugsmē turpinās nodrošināt arī uz iekšējo tirgu orientētās nozares. To dinamiku nosaka mājsaimniecību pirktspēja, tai skaitā algu pieaugums, nodokļu izmaiņas, cenu stabilizēšanās un citi faktori.
Rūpniecības apakšnozaru dalījumā saglabājas atšķirīgas attīstības tendences. Šī gada maijā gada griezumā pēc neizlīdzinātajiem datiem būtiskākā pozitīvā ietekme apstrādes rūpniecībā bija pārtikas rūpniecībai (+2,7%) un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanai (+11,9%). Tāpat pieauga arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+7,2%), mašīnu un iekārtu (+10,5%) un poligrāfijas (+9,8%) nozaru ražošanas apjomi. Savukārt samazinājās kokapstrādes (-1,9%), ķīmiskās rūpniecības (-11,3%) un apģērbu (-25,8%) ražošanas apjomi.
Maijā gada griezumā par 0,4% pieauga apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās, ko noteica eksportā realizētās produkcijas apjomu pieaugums par 1%. Savukārt vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi bija par 0,5% mazāki nekā pirms gada. Tomēr pieaugumu uzrādīja pārtikas produktu, mašīnu un iekārtu, elektrisko iekārtu un nemetālisko minerālu izstrādājumu realizācijas apjomi.
Informāciju sagatavoja:
Ekonomikas ministrijas
Analītikas dienests