Jaunumi

Ar mērķi nodrošināt Latvijas būvspeciālistu kompetences paaugstināšanu un starptautiskās pieredzes apmaiņu2019. gada nogalē Ekonomikas ministrija rīkoja apmācību un labās prakses apmaiņas pasākumus būvkonstrukciju projektētājiem. Pasākumos piedalījās ārvalstu eksperti būvkonstrukciju projektēšanā - Dr. Ing. Massimo Penaza (Massimo Penasa) no Itālijas, Dr. Ing. Jurgens Einpauls (Jürgen Einpaul) no Igaunijas un profesors Dr.-Ing. Rolfs Katcenbahs (Rolf Katzenbach) no Vācijas. Kopumā trīs semināru ciklā piedalījās vairāk kā 700 dalībnieki, galvenokārt būvkonstrukciju projektētāji, arhitekti un citi būvniecības nozarē strādājošie, kā arī valsts iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Trīs Semināru ciklu, kas noritēja LU Dabas mājā, atklāja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, izsakot milzīgu gandarījumu par iespēju piesaistīt semināra vadīšanai Eiropā atzītu ekspertu.

 

Itālijas eksperts dalās pieredzē par Eirokodeksa prasību pielietošanu projektēšanā

un būvinženieru sertifikāciju

 

2019.gada 1.novembrī norisinājās Ekonomikas ministrijas organizēts starptautisks seminārs “LABA PRAKSE BŪVKONSTRUKCIJU PROJEKTĒŠANĀ” (“GOOD PRACTICE IN STRUCTURAL DESIGN”) - viens no trim semināriem būvkonstrukciju projektētājiem, lai paaugstinātu Latvijas speciālistu kompetenci Eirokodeksa prasību pielietošanā un būvprojektu kvalitātes kontrolē.

Semināru vadīja Dr. Ing. Massimo Penaza no Itālijas – sertificēts eksperts ar 7 gadu pieredzi būvkonstrukciju projektēšanā un ekspertīžu veikšanā dažādās valstīs Eiropā, t.sk. Itālijā, Austrijā, Vācijā, Serbijā un Melnkalnē, kā arī Indijā un Kolumbijā. 2017.gadā M.Penaza ieguvis doktora grādu būvniecības, vides un mašīnbūves inženierzinātnē.  Šobrīd M.Penaza darbojas arī kā zinātniskais pētnieks un būvprojektēšanas programmatūras izstrādātājs ražošanai un mācību procesam augstākās izglītības iestādēs. Speciālista ikdienas uzdevumu lokā ir būvkonstrukciju ekspertīzes un dalīšanās ar pieredzei starptautiskās konferencēs. Massimo Penaza ir Trento Universitātes (Itālijā) lektors, kurā vada apmācību kursu "Galīgo elementu metode". Daudzpusīgā M.Penaza pieredze bija liels ieguvums semināra apmeklētājiem, kurus iepazīstināja ar būvprojektēšanas kvalitātes kontroles principiem dažādās Eiropas valstīs. Massimo Penaza atzīst: “Eiropas valstīs vienotus vispārīgos noteikumus būvniecībai veido Eirokodu ietvars, bet detalizētas prasības noteic vietējie būvnormatīvi. Būvniecības normatīvā bāze ir jāpilnveido, tomēr pilnībā to unificēt visā Eiropā to nevarēs, jo katrā valstī ir atšķirīgas prioritātes un klimatiskā situācija.”

Semināra pirmajā daļā lektors M.Penaza detalizēti skaidroja Eirokodeksa EC-0 “Projektēšanas pamatprincipi” B pielikuma prasības par būvju konstruktīvo drošumu, kas ir Eirokodeksa pielikums, kuram sarežģītības dēļ bieži netiek veltīta pienācīga uzmanība. Stāstījums par būvprojektu un aprēķinu detalizāciju atbilstoši dažādām būvprojektēšanas stadijām, gan arī stāstījums par “četru acu principu” un ekspertīzēm tika papildināts ar ilustrācijām no lektora personiskās pieredzes strādājot Itālijā, Austrijā, Serbijā, Indijā un citur, kā arī ar detalizētiem aprēķiniem dažādām būvēm.

Semināra otrajā daļā inženieriem tika sniegts ieskats būvinženieru sertifikācijā dažādās Eiropas valstīs. Massimo Penaza paralēli formālajām procedūrām ilustrēja arī citas atsevišķu valstu projektēšanas tradīcijas. Galvenā atziņa – gan tradīcijas, gan arī formālās procedūras mēdz atšķirties, tomēr ir pamatoti runāt par kopīgu Eiropas un arī pasaules projektēšanas labo praksi.

Semināra dalībnieki atzinīgi novērtēja iegūtās zināšanas. Normunds Tirāns, Latvijas Būvkonstrukciju  projektētāju asociācijas (LBPA) valdes priekšsēdētājs atzīst: “Latvijas būvniecības tirgus kļūst arvien atvērtāks konkurencei Eiropas Savienības ietvaros. Par to liecina ievērojamais skaits citu Eiropas valstu būvspeciālistu, kuri Latvijā ir saņēmuši profesionālās prakses termiņsertifikātus. Tas būs lieliski, ja mūsu būvprojektēšanas un būvniecības nozarē turpinās iesakņoties Eiropā un citur pasaulē vispāratzīta labā prakse.”

“Ļoti vērtīga bija semināra daļa par būvju konstruktīvā drošuma nodrošināšanu. Īpaši jāizceļ drošuma indeksa β skaidrojumi – šie jautājumi daudziem Latvijas inženieriem nav skaidri. Lektors visiem saprotamā veidā ieskicēja ļoti komplicēto Eirokodeksu drošuma koncepciju un ar vienkāršiem vārdiem izskaidroja drošuma indeksa β būtību,” uzsver N.Tirāns.

Seminārā piedalījās vairāk nekā 195 dalībnieki, galvenokārt būvkonstrukciju projektētāji, arhitekti un citi būvniecības nozarē strādājošie, kuri profesionālajā darbībā saskārušies ar vadlīniju trūkumu būvkonstrukciju projektēšanā un kvalitātes kontrolē. Dalībnieku vidū bija gan Latvijas valsts un nevalstisko organizāciju, gan komercsektora pārstāvji.

Semināra “LABA PRAKSE BŪVKONSTRUKCIJU PROJEKTĒŠANĀ” (“GOOD PRACTICE IN STRUCTURAL DESIGN”) video ieraksts angļu valodā ir pieejams šeit, bet prezentācija šeit.

 

 

Igaunijas eksperts dalās pieredzē par dzelzsbetona konstrukciju aprēķiniem

atbilstoši Eirokodeksam

 

2019.gada 15.novembrī norisinājās Ekonomikas ministrijas organizēts starptautisks seminārs “DZELZSBETONA KONSTRUKCIJU APRĒĶINI” (“REINFORCED CONCRETE STRUCTURE CALCULATIONS”), kas bija otrais no trim būvkonstrukciju kompetences paaugstināšanas semināriem.

LU Dabas mājā semināru atklāja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, neslēpdams, ka šis seminārs nozares pārstāvjiem ir lielisks ieguvums zināšanu papildināšanai tieši dzelzsbetona konstrukciju aprēķinos. E.Valantis pauda cerību, ka Latvijas nozares pārstāvjiem iegūtās zināšanas par aprēķinu metodēm būs lietderīgs papildinājums ikdienas darbā.

Semināru vadīja Dr. Ing. Jurgens Einpauls (Jürgen Einpaul) no Igaunijas. J. Einpaulam ir vairāk kā 12 gadu pieredze būvkonstrukciju projektēšanā. Vairāk kā 5 gadus Einpauls ir strādājis būvniecības pētniecības nozarē Šveices Federālajā tehnoloģijas institūtā Lozannā kā doktora asistents. Jurgens Einpauls ir piedalījies dažādu liela mēroga eksperimentu plānošanā un veikšanā, piemēram, plātņu un pamatņu caursspiešana ar un bez bīdes stiprināšanas, vairāku dzelzsbetona konstrukciju elementu modelēšana. Igauņu lektors Šveicē ir asistējis analītisko pieeju izstrādē bīdes kritisko dzelzsbetona elementu projektēšanai un novērtēšanai un 2016.gadā Šveicē ieguva būvniecības inženiera doktora grādu. Pašlaik J.Einpauls strādā Igaunijas uzņēmumā EstKONSULT kā būvkonstruktors, kurš specializējas ēku konstrukciju projektēšanā un projektu vadībā. Semināra organizatoriem Jurgens atklāja, ka 2020.mācību gadā dzelzsbetona konstrukciju aprēķinu tēmu pasniegs Tallinas Tehniskajā universitātē.

Dr. Ing. J.Einpauls pauda pārliecību, ka “konstruktoru darbu Eiropā atvieglotu dzelzsbetona konstrukciju normatīvu vienādošana, lai nebūtu jārisina situācijas, kad tunelim starp kaimiņvalstīm ar vienādiem klimata un ģeotehniskajiem apstākļiem uz robežas pēkšņi mainās drošības prasības”.

Semināra pirmajai daļā lektors Jurgens Einpauls sniedza teorētisko pamatojumu plasticitātes metodēm un to pielietojumam un dzelzsbetona plātņu lieces un bīdes projektēšanai.

Semināra otrajā un trešajā daļā J.Einpauls Latvijas būvspeciālistus iepazīstināja ar dzelzsbetona konstrukciju aprēķiniem uz caurspiešanu un sķērsspēkiem, spiestu-stieptu stieņu modeļu aprēķiniem un mezglu konstruēšanas metodēm. Lektors lielu daļu no saviem zinātniskajiem darbiem ir veicis tieši dzelzsbetona šķērsspēku un plātņu caurspiešanas pētījumos. Seminārā tika izklāstītas gan šķērsspēku un caurspiešanas pārbaužu būvnormatīvu prasības un to pamatojums, gan arī sagaidāmie attīstības virzieni nākotnes būvnormatīvos. Tika skaidrots arī dzelzsbetona konstrukciju aprēķins ar spiesti – stieptu stieņu aprēķina modeļiem, skaidrojumi tika ilustrēti ar praktiskiem piemēriem.

Normunds Tirāns (LBPA), atzinīgi novērtēja lektora pieredzi un seminārā dzirdēto: “Nav bieži sastopami tādi speciālisti, kas ir gan strādājuši būvkonstrukciju zinātniskajos pētījumos, gan arī paši projektējuši un uzraudzījuši atbilstošu konstrukciju realizāciju. Jurgens Einpauls ir strādājis gan Lozannas tehnoloģiju institūta laboratorijā, un par dzelzsbetona šķērsspēkiem un plātņu caurspiešanu ir aizstāvējis zinātniskos pētījumus vienā komandā ar profesoru Aurelio Muttoni, gan arī Jurgens var lepoties ar realizētiem sarežģītiem projektiem, kas radīti Igaunijas uzņēmumā EstKONSULT. Bet pats labākais ir viņa spēja izskaidrot sarežģītas lietas ar trāpīgiem piemēriem.”

“Lieliski salīdzināti klasisko būvmehānikas aprēķinu metožu un datora aprēķinu rezultāti. Lekcijā tika vērsta uzmanība uz dažādu metožu nepilnībām un to, kā virspusīgi risinot plātņu konstrukcijas, ir iespējams nonākt pie vislabākā rezultāta”, atzīmēja Normunds Tirāns.

Šo Ekonomikas ministrijas rīkoto semināru apmeklēja vairāk kā 230 dalībnieki, galvenokārt būvkonstrukciju projektētāji, arhitekti un citi būvspeciālisti. Dalībnieku vidū bija gan valsts iestāžu un nevalstisko organizāciju, gan komercsektora pārstāvji ar vēlmi paplašināt savu redzesloku dzelzsbetona konstrukciju aprēķinu metodēs.

Semināra “DZELZSBETONA KONSTRUKCIJU APRĒĶINI” (“REINFORCED CONCRETE STRUCTURE CALCULATIONS”), video ieraksts angļu valodā ir pieejams šeit, bet prezentācija šeit.

 

 

Darmštates Tehniskās universitātes profesors Katcenbahs dalās pieredzē par kombinēto pāļu un seklo pamatu ģeotehniskajiem aprēķiniem

 

2019.gada 5.decembrī LU Dabas mājā norisinājās Ekonomikas ministrijas organizēts starptautisks seminārs “KOMBINĒTO PĀĻU UN SEKLO PAMATU ĢEOTEHNISKIE APRĒĶINI/ COMBINED PILE RAFT FOUNDATION GEOTECHNICAL CALCULATIONS”, kas bija trešais un noslēdzošais seminārs apmācību ciklā būvkonstrukciju projektētājiem par Eirokodeksa prasību pielietošanu.

Semināru atklāja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, kurš atzinīgi vērtēja Eiropā un pasaulē atzīta speciālista ierašanos Rīgā, lai dalītos savā vērā ņemamajā pieredzē un zināšanās par kombinēto pāļu un seklo pamatu ģeotehniskajiem aprēķiniem. E. Valantis atzīmēja, ka, ņemot vērā nozares pārstāvju interesi un lielo atsaucību, Ekonomikas ministrija plāno organizēt izglītojošus pasākumus būvniecības nozares speciālistiem arī turpmāk.

Semināru vadīja profesors Dr.-Ing. Rolfs Katcenbahs (Rolf Katzenbach) no Vācijas. Laika periodā no 1993.- 2018.gadam R.Katcenbahs bija Darmštates Tehniskās universitātes Ģeotehniskā institūta un laboratorijas (Institute and Laboratory of Geotechnics of Technische Universität Darmstadt, Germany) direktors. Pašlaik viņš vada savu inženierkonsultāciju biroju “Ingenieursozietät Professor Dr.-Ing. Katzenbach GmbH” kā izpilddirektors. Katcenbahs ir Vācijas Inženieru savienības biedrs un valsts sertificēts oficiālais ģeotehnikas eksperts un neatkarīgo trešās puses pārbaužu inženieris-eksperts. Speciālists ir iesaistīts daudzos starptautiskos inženiertehniskos projektos saistībā ar būvju drošību un lietošanu, īpaši debesskrāpjiem, tiltiem, tuneļiem. Profesors Katcenbahs ir pasaulē atzīts speciālists augsnes un iežu mehānikas, ģeotehnisko sistēmu, slīpuma stabilitātes un pazemes konstrukciju (tai skaitā, dzelzceļš un metro tuneļi) jautājumos. Viņa vadībā nozīmīgos projektos visā pasaulē tiek veikta kombinētu pāļu plātnes pamatu (Combined Pile-Raft Foundation (CPRF)) tehnoloģijas veiksmīga pielietošana.

 

Prof.Dr.-Ing. R.Katcenbahs uzsvēra, ka “projekts, kas veidots ar digitālajiem rīkiem virtuālajā vidē, lai cik perfekts neliktos, var nederēt reālajai videi būvlaukumā un dažādu spēku mijiedarbībai. Inženierim, kas strādā ar BIM, joprojām vajadzīga praktiska pieredze, lai ikvienu konstrukciju projektētu iespējami kvalitatīvu un atbilstīgu konkrētajam objektam”.

Semināra pirmajā daļā profesors Katcenbahs stāstīja par pāļu deformācijām un pāļu darbību, tai skaitā brīvstāvošiem pāļiem, kā arī pāļu puduriem, kombinētu pāļu un plātnes kopdarbību, optimālām grunts izpētes un pāļu pārbaudes metodēm. Visinteresantākā daļa bija par to, kā ar vienkāršotām metodēm meklēt sākotnējus pāļu un plātnes kopdarbībā apvienotu pamatu risinājumus. Prezentācijai tika pievienota papildus informāciju par mūsdienās tik ļoti aktuālu tēmu – ģeotermālo enerģijas izmantošanu ēku apkures un dzesēšanas vajadzībām.

Semināra otrajā daļā Katcenbahs Latvijas būvspeciālistus iepazīstināja ar dažādām problēmām pāļu aprēķinos un plātņu pamatu deformācijās, kā arī ieteica piemērotākās aprēķinu metodes. Noslēguma daļā R. Katcenbahs izklāstīja pāļu un plātņu pamatu kopdarbību vienotā konstrukcijā. Stāstītais tika ilustrēts ar konkrētiem piemēriem gan no eksperimentāliem pētījumiem, gan arī objektiem. Interesants bija ieskats risinājumos objektiem, pie kuriem profesors bija strādājis: dažādām augstceltnēm Frankfurtē, Frankfurtes lidostai, arī augstceltnēm Kijevā, Maskavā un Dubajā un citiem objektiem.

Seminārs angļu valodā norisinājās Latvijas Universitātes Dabas mājā un to apmeklēja vairāk kā 250 dalībnieki, galvenokārt būvkonstrukciju projektētāji, arhitekti un citi būvspeciālisti, kā arī valsts iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji, lai papildinātu savas zināšanas par pasaules tendencēm ģeotehniskajos aprēķinos.

Normunds Tirāns (LBPA) pēc semināra atzina: “Profesors Rolfs Katcenbachs ir neapšaubāma autoritāte Eiropas un pasaules mērogā. Viņa vērtējumi par augstceltņu pamatiem un tuneļiem bieži tiek uzskatīti par kaut ko līdzīgu “slēdzienam pēdējā instancē”.

“Pats vērtīgākais, ko profesors Katcenbach vairākkārt atbildot uz jautājumiem uzsvēra, viņš nav pie mums ieradies, lai skaidrotu konkrētu aprēķinu metodiku, bet gan lai parādītu veidu, kā domāt un kā risināt komplicētus pamatus, un kāds ir mūsu problēmas risinājuma mērķis. Profesors uzsvēra, ka būves pamatiem noteikti ir jābūt drošiem, bet vienlaicīgi ir jāmeklē arī ekonomiski pamatotus risinājumus”.  

Ar šo semināru noslēdzās trīs apmācību semināru cikls “Būvkonstrukciju kvalitatīva projektēšana”, kuru kopumā apmeklēja vairāk 700 dalībnieki. Dalībnieki ir izteikuši vēlmi arī turpmāk apmeklēt līdzīga satura seminārus, jo šeit viņi papildina savas profesionālās zināšanas ar Eiropā zinošu speciālistu pieredzi.

 

Semināra “KOMBINĒTO PĀĻU UN SEKLO PAMATU ĢEOTEHNISKIE APRĒĶINI (COMBINED PILE RAFT FOUNDATION GEOTECHNICAL CALCULATIONS”) video ieraksts (3 video) angļu valodā ir pieejams šeit, bet prezentācijas šeit.

 

Apmācību semināri tika organizēti Ekonomikas ministrijas iepirkuma “Apmācību semināru cikla “Būvkonstrukciju kvalitatīva projektēšana” organizēšana un norises nodrošināšana” ietvaros (ID Nr. EM 2019/105).

Semināra laikā tika nodrošināts videoieraksts, lai Ekonomikas ministrijas un Būvniecības informācijas sistēmas mājas lapā izvietotais semināra materiāls būtu pieejams visiem nozares speciālistiem.

 

EM Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv