Š.g. 28.novembrī Briselē, Beļģijā notiks Eiropas Savienības Konkurētspējas ministru padomes sanāksme, kuras laikā dalībvalstu pārstāvji diskutēs par Labāka regulējuma iespējām Eiropā, kā arī plāno apstiprināt Padomes secinājumus par Eiropas konkurētspējas nākotni. Latvijas viedokli sanāksmē paudīs Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.
Sēdes laikā paredzēts apstiprināt Padomes secinājumus, kuros tiek uzsvērts, ka ES produktivitātei ir jāpalielinās, lai uzlabotu konkurētspēju un veicinātu iekļaujošu izaugsmi, izceļot zaļo un digitālo pāreju kā izaugsmes virzītājspēku. Tāpat secinājumos tiek uzsvērts, ka spēcīgs Vienotais tirgus ir būtisks ES konkurētspējai un lai pilnībā izmantotu tā potenciālu ir jāstrādā pie šķēršļu likvidēšanas, īpašu atbalstu sniedzot maziem un vidējiem uzņēmumiem (turpmāk – MVU). Īpaši svarīgi ir nodrošināt pārredzamību un vienlīdzīgus konkurences apstākļus. Secinājumos arī uzsvērta kohēzijas politikas, izglītības, apmācības un kvalificēta darbaspēka nozīme inovāciju veicināšanā un demogrāfisko problēmu risināšanā.
Padome mudina par 25% samazināt regulatīvo slogu, jo īpaši MVU. Padomes secinājumi atbalsta Eiropas Komisijas “Clean Industrial” plānu, kura mērķis ir stiprināt konkurētspēju un dekarbonizāciju, nodrošināt piekļuvi enerģijai, izejvielām un racionalizētām procedūrām. Papildus tam, Padome secinājumos uzsver, ka konkurētspējai ir vajadzīga pieejama enerģija, galveno uzmanību pievēršot augsto enerģijas izmaksu samazināšanai un pārejai uz tīrāku enerģijas avotu kombināciju.
Tāpat secinājumos uzsvērta produktivitātes pieauguma no Mākslīgā intelekta un progresīvas ražošanas nozīme. Attiecībā uz ieguldījumiem inovācijās Padome mudina palielināt privātos un publiskos ieguldījumus pētniecībā un inovācijā, jo īpaši MVU, galveno uzmanību pievēršot tirgus palielināšanai un sadarbībai ar finanšu iestādēm.
Sanāksmes laikā plānota dalībvalstu pārstāvju diskusija par Labāku regulējumu. Tam ir jānodrošina, ka ES tiesību akti ir balstīti uz pierādījumiem, ir pārredzami, iekļaujoši un racionalizēti, lai samazinātu nevajadzīgu slogu. Labāks regulējums atbalsta inovācijas, novēršot pārmērīgas izmaksas un vēršoties pret labi izstrādātiem noteikumiem.
Līdzšinējās diskusijās dalībvalstis prioritāti ir identificējušas, ka nepieciešams samazināt administratīvo slogu un vienkāršot tiesību aktus, jo īpaši attiecībā uz MVU.
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa