sēde

Inovāciju un pētniecības pārvaldes padomes (turpmāk – IPPP) sēdē  š.g. 27. novembrī viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) jomas “Viedā enerģētika un mobilitāte”, kā jomas “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija” vadības grupas pārstāvji informēja par izstrādātajām nozaru attīstības stratēģijām un darbības prioritātēm, vienlaikus iepazīstinot arī ar pētniecības prioritārajiem virzieniem un redzējumu nozares iniciatīvam jomas tālākai attīstībai. Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (turpmāk – LIAA) IPPP sniedza īsu ziņojumu par redzējumu RIS3 vadības grupu tālākā darba organizēšanai un RIS3 ekosistēmu potenciālajai starpdisciplinaritātei kopīgu iniciatīvu identificēšanai.

RIS3 Viedās enerģētikas un mobilitātes jomas vadības grupas pārstāvji informēja, ka nozares nozīmīgākais uzdevums ir pētījuma programmas izveide enerģētikas sistēmas ilgtspējas un konkurētspējas veicināšanai, t. sk. pētniecības un attīstības virzienos, kas identificēti RIS3 Viedās enerģētikas un mobilitātes stratēģijā. Savukārt nozares galvenā misija ir Ūdeņraža ielejas stratēģijas un ceļa kartes izstrāde, lai izveidotu vienotu ekosistēmu un vērtību ķēdes, kuru ietvaros būtu iespējams ieviest un mērogot tehnoloģijas zaļā un zema oglekļa satura ūdeņraža ražošanai, uzglabāšanai, izplatīšanai un pielietošanai vairākos tautsaimniecības sektoros, kā arī inovatīvu tehnoloģiju pilotēšanai un aprobācijai, kas stimulētu klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.

LIAA pārstāvis prezentē.

RIS3 Bbiomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju un farmācijas vadības grupas un nozares pārstāvji iepazīstināja ar savu stratēģiju laika periodam līdz 2035. gadam, kas izstrādāta ar mērķi padarīt Latviju par Eiropas vadošo inovāciju un pētniecības vidi biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju un farmācijas jomā. Kā savas darbības prioritātes nozare definējusi – palielināt privātā sektora ieguldījumus pētniecības un  attīstības jomā, veicināt starptautisko sadarbību un investīciju piesaisti, kā arī investīcijas cilvēkkapitāla attīstībā un digitalizācijā.  

Bbiomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju un farmācijas vadības grupas un nozares pārstāvji

Vienlaikus Latvijas Zāļu ražotāju asociācijas pārstāvis Vitālijs Skrīvelis iepazīstināja Padomes locekļus ar Latvijas farmācijas nozares attīstības stratēģiju "Pharma 2035", kas paredz konkurētspējīgas un inovatīvas nozares izveidi, lai līdz 2035. gadam iespējotu nozares apgrozījuma palielināšanu līdz 1,5 miljardiem eiro, fokusējoties uz augstas kvalitātes ģenērisko un pievienotās vērtības ģenērisko medikamentu attīstību, biotehnoloģiju inovācijām un eksporta paplašināšanu, vienlaikus stiprinot sadarbību starp zinātni, izglītību un ražošanu, kā arī piesaistot investīcijas un cilvēkresursus nozares ilgtspējīgai izaugsmei. 

Vitālijs Skrīvelis  prezentē

Sanāksmes laikā nozares pārstāvji uzsvēra, ka būtiski turpināt darbu pie uzņēmējdarbības vides uzlabošanas un dažādu valsts atbalsta instrumentu izstrādes Latvijas uzņēmumu ražošanas attīstībai. Ražojošiem uzņēmumiem īpaši svarīga ir ilgtermiņa pētījumu programma, lai sekmētu jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādi, kā arī valsts atbalsts investīciju veikšanai uzņēmumu infrastruktūrā un jaudu palielināšanā.  

Diskusijā par valsts atbalstu nozaru attīstībai ekonomikas ministrs Viktors Valainis uzsvēra, ka Ekonomikas ministrija šobrīd strādā pie priekšlikumiem alternatīvu finanšu instrumentu ieviešanai, kas ilgtermiņā sniegtu iespējas pastāvīgi investēt uzņēmumu konkurētspējas un eksportspējas kāpināšanā, tostarp ieguldot pētniecībā, attīstībā un inovācijās, sekmējot Latvijas ekonomisko izaugsmi kopumā. Savukārt nozares pārstāvji diskusijas laika atzinīgi novērtēja ne vien līdzšinējo Ekonomikas ministrijas izveidoto valsts pētījumu programmu (VPP), bet arī uzsākto jauno ilgtermiņa VPP, kas ir pietiekami elastīga un ļauj veikt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa pētījumus atkarībā no nepieciešamības, aicinot šo ilgtermiņa VPP īstenot arī turpmāk.  

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis

Vienlaikus IPPP lēma, ka 2025. gada sākumā tiks aktualizēta diskusija par RIS3 vadības grupu tālāko darbu un sagatavotajiem priekšlikumiem, tiekoties ar visu piecu RIS3 vadības grupu pārstāvjiem. 

Kā zināms, Inovāciju un pētniecības  pārvaldības padome ir koleģiāls un konsultatīvs formāts, kas izveidots pētniecības, attīstības un inovāciju institucionālās pārvaldības uzlabošanai un RIS3 ieviešanas uzraudzībai Latvijā, tostarp uzraugot LIAA koordinēto RIS3 vadības grupu darbu. IPPP piedalās ekonomikas ministrs, izglītības un zinātnes ministrs, kas ir šīs padomes līdzpriekšsēdētāji, kā arī LIAA un Latvijas Zinātnes padomes direktori.

Jau ziņots, ka RIS3 vadības grupas ir 2021. gadā aizsāktā un 2022. gadā nostiprinātā RIS3 pārvaldības modeļa sastāvdaļa un t.s. operacionālais līmenis. LIAA koordinētās RIS3 vadības grupas izveidotas katrā no piecām Latvijā apstiprinātajām RIS3 jomām: (1) Zināšanu ietilpīga bioekonomika; (2) Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija; (3) Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas; (4) Viedā enerģētika un mobilitāte; (5) Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.  

RIS3 pārvaldības modelī stratēģisku virsuzraudzību nodrošina premjerministra vadītā Latvijas Pētniecības un inovāciju pārvaldības padome. Tādējādi RIS3 pārvaldības modelim ir trīs līmeņi: (1) RIS3 vadības grupas; (2) Inovāciju un pētniecības pārvaldības padome (IPPP) un (3) Latvijas pētniecības un inovāciju stratēģiskā padome (LPISP). 

 

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
67013193
prese@em.gov.lv